Kava pre športovcov Cafézia

Káva pre športovcov

Máte radi kávu ale neviete, či si ju môžete dopriať, keď si chcete zacvičiť? Alebo ste výkonnostný športovci a chcete si kávu zaradiť do svojho jedálnička? V oboch prípadoch môžete. Káva a cvičenie sa totiž vzájomne nevylučujú.
Kofeín patrí k najčastejšie používaným prírodným stimulantom pred športovým výkonom. Často nahrádza najrôznejšie drahé fitness suplementy, pretože má podobné účinky. O tom, že je káva medzi športovcami veľmi obľúbená, svedčí aj to, že kofeín bol vyškrtnutý zo zakázaných látok a nie je považovaný za doping.
Káva pred cvičením stimuluje nervovú sústavu a odďaľuje únavu. Šálku dobrej kávy si doprajte pol hodiny až hodinu pred cvičením, aby ste jej účinky využili čo najoptimálnejšie. Myslite tiež na to, že organizmus je treba dobre zavodniť, preto kávu dopĺňajte pitím vody. 

 

AKO JE TO S PITÍM KÁVY PO CVIČENÍ?

Menej známym faktom je, že aj káva po cvičení Vám môže priniesť prospech. Všetci športovci, či už profesionálni alebo rekreační, iste poznajú svalové bolesti po cvičení. Tie prichádzajú, keď svaly vystavíme nadmernej záťaži. Vďaka tomu vzniká vo svaloch nadbytok kyseliny mliečnej, ktorá nám spôsobí nepríjemné bolesti a kŕče. Druhým dôvodom bolesti po cvičení sú mikrotrhlinky, ktoré sa tvoria vo svalových vláknach. Túto bolesť niekedy považujú športovci za prospešnú, pretože pri zacelování týchto mikroskopických poranení sval rastie, silnie a prispôsobuje sa väčšej námahe.
Zvyčajne sa však snažíme svalovej horúčke predchádzať. Na zmiernenie bolesti svalov po cvičení je potrebné dodržať niektoré pravidlá (pretiahnuť si svaly, mierne sa vyklusať pod.), Ale pomôcť si môžeme aj vhodne zvoleným jedlom a nápojmi. Po cvičení je potrebné doplniť minerály a jednoduché sacharidy, aby sa vyrovnala hladina krvného cukru, neskôr doplniť bielkoviny, ktoré telo potrebuje na regeneráciu svalov. A nesmieme zabudnúť na kávu! Vedci totiž zistili, že práve pitie kávy napomáha k rýchlejšej regenerácii svalov a dokáže svalovú bolesť znížiť takmer o polovicu!

 
NEGATÍVNE ÚČINKY KOFEÍNU

Problém môže nastať, ak u Vás prevažujú negatívne účinky kofeínu nad tými pozitívnymi. Kofeín zrýchľuje činnosť srdca, zvyšuje krvný tlak, čo niektorým ľuďom spôsobuje ťažkosti a v krajnom prípade môže viesť až k infarktu. Mnohým ľuďom kofeín spôsobuje bolesti žalúdka alebo pálenie záhy v dôsledku prekyslenie organizmu. Rovnako tak nevyužijeme priaznivé účinky kofeínu po cvičení, ak cvičíme navečer. Môžeme potom mať obavy, aby nás káva nepripravila o pokojný spánok.


HĽADÁTE VHODNÚ FITNESS KÁVU?

Skúste si dať miesto klasickej kávy Caféziu! Cafézia je špecifická zmes kávy a bylín, ktorá dokáže eliminovať všetky nepriaznivé účinky kofeínu. Unikátna kombinácia bylín mení metabolizmus kofeínu a vďaka tomu je veľmi vhodná pre športovcov. Môžete ju vypiť po cvičení a nezvýši Vám krvný tlak. Neprekysľuje organizmus, teda Vám nebude dráždiť  žalúdok. Bez obáv si ju môžete vychutnať aj večer po cvičení, spánok Vám rozhodne nezaženie. Pritom si ponecháva všetky stimulačné vlastnosti kofeínu a pomôže Vám rovnako ako káva klasická. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík