Cafezia kava vhodné pre tehotné a dojčiace ženy

Cafézia a tehotenstvo

KOFEÍN V TEHOTENSTVE?

Tehotenstvo okolie často považuje za obdobie radosti a času na oslavu. Ale pre budúcu mamičku to nebýva vždy jednoduché, pretože tehotenstvo kladie na ženské telo obrovské nároky, ale väčšina žien vie uspokojiť svoje vlastné potreby i potreby dieťaťa, ak dodržiava normálnu a zdravú životosprávu. V praxi to však znamená, že sa musí zriecť mnohých „neduhov“, ku ktorým patrí napríklad i obľúbená šálka kávy každý deň. Názory verejnosti sa líšia, je teda vhodné pitie kávy počas tehotenstva? Pozreli sme sa na to očami odborníkov.


BIZARNÉ KOMBINÁCIE

Bizarné kombinácie sú veru obľúbeným mýtom a často skloňovaným pojmom v tehotenstve. Zmrzlina, nakladaná cibuľka, kyslé uhorky, syr, čokoláda… Neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že neodolateľné túžby po niektorých jedlách signalizujú nedostatok živín. Aj tak sú však tieto chute bežné a na vrchole obľúbenosti sú najmä po prvých troch mesiacoch tehotenstva. Omnoho pravdepodobnejšia je však averzia voči niektorým potravinám alebo nápojom.  Počas tehotenstva, zmyslové vnímanie tehotnej ženy sa pod vplyvom hormónov môže meniť; najmä vnímanie chutí a vôní. K týmto zmenám môže dôjsť zo dňa na deň, pričom niektoré potraviny alebo špecifické nápoje sa stávajú doslova „páchnucimi“ alebo chutnejšími. „Zmeny v hormónoch, ako napríklad estrogén, počas prvého trimestra môžu spôsobiť náhlu zmenu citlivosti na pachy a chute. Môže to byť aj preto, že sa zvyšuje krvný objem v tehotenstve, takže všetko, čo sa pohybuje z vašej krvi do mozgu a čuchových centier, ho zasiahne ťažšie a rýchlejšie,“ vysvetľuje Abbey Sharp, registrovaný dietológ. 

STRAVA V TEHOTENSTVE

Viete ako sa stravovať počas tehotenstva? Dobre vyvážený jedálny lístok dodá všetky kalórie a živiny potrebné pre zdravie matky a dieťaťa bez toho, aby matka nadmerne priberala. Zabezpečenie dostatočného príjmu všetkých potrebných vitamínov a minerálov je úplne nevyhnutné, ale niektoré z nich sú obzvlášť dôležité.  Vápnik pomáha formovať kosti dieťaťa, zinok je zasa nevyhnutný pre rast a vývoj imunitného systému plodu. Železo je potrebné na tvorbu krvi dieťaťa, celý rad vitamínov či mastné kyseliny skupiny omega-3 sú zvlášť dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa. 

KÁVA POČAS TEHOTENSTVA? 

Otázka s otáznikom a výkričníkom nás mnohých necháva na pochybách. V tehotenstve sa predsa len odporúča veľmi obmedzený príjem kofeínu, pretože zvýšený príjem môže ovplyvniť vývoj plodu. Alternatívou teda býva káva bez kofeínu, ktorá však nie vždy dokáže ulahodiť chuťovým pohárikom znalca chutnej kávy. Ak teda neobľubujete kávu bez kofeínu, nový kávový nápoj Cafézia je vhodnejšou alternatívou kávy s kofeínom vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu: špecifická zmes bylín znižuje kyslosť praženej kávy a mierne upravuje vedľajšie účinky kofeínu na ľudský organizmus tak, aby sa znížili, alebo dokonca úplne odstránili. Organické bylinky Svízel, Yzop a Cesmína (ich celkový obsah nepresahuje 2% celkového objemu zmesi)  obsiahnuté v Cafézii nielenže zvyšujú kvalitu a potešenie z pitia kávy, navyše i podporujú imunitný systém. Spomínaný pôžitok z kávy Cafézia s kofeínom si teda pokojne môžu dopriať tehotné či dojčiace ženy.

ČO OBSAHUJE KOFEÍN?

Kofeín sa prirodzene nachádza v niektorých potravinách a nápojoch, ako napríklad:

  • čaj
  • káva
  • čokoláda

Je tiež pridaný do nápojov či liekov, najčastejšie ide o:

  • energetické nápoje
  • lieky proti chrípke 
  • niektoré nealkoholické nápoje, ako napríklad cola

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík