Veda

Káva Cafézia bol vyvinutá v Kanade Dr. Tomášom Dobránskym, neurovedcom, ktorý problém negatívneho vplyvu kofeínu na ľudský organizmus vyriešil veľmi originálnym spôsobom – prímesou bylín. Kávu vyrába v Kanade firma Cafézia Kanada v spolupráci s Heritage Coffee Company v London, Ontario, výrobca kávy s privátnou značkou a 30 ročnou históriou.

The Heritage Coffee je jedna z najlepších pražiarní kávy v Severnej Amerike, ktorá využíva výhody špičkových technologických postupov praženia a balenia, ktoré sú nevyhnutné pre excelentnú kvalitu kávy.

Spoločnosť ponúka najlepšie prémiové gurmánske kávy z celého sveta. Spracúva kávu Fairtrade a BIO pôvodu.

Podľa vzoru kanadskej Heritage Coffee company prebieha praženie Cafézie s presne identickou receptúrou pre európsky trh aj v Európe, na Slovensku.

Špičkové technológie praženia a balenia, dlhoročné skúsenosti odborníkov na praženie ako aj vášeň a záujem pražiť špičkový produkt sa tu stretáva s odhodlaním a eufóriu prinášať svetu kávu novej dimenzie.

Kvalitné kávové zrná putujú z plantáží priamo do pražiarne, kde je praženie realizované v malých dávkach nasledované ručným balením, čo len umocňuje výnimočnú kvalitu surovín.

*Káva Cafézia sa praží z jemnej Arabiky v malých množstvách vždy na objednávku, aby bola svieža, s vynikajúcou chuťou a s dôrazom na kvalitu zabezpečenú modernými laboratóriami. 

Káva Cafézia je vyvinutá doktorom Tomášom Dobránskym (neurovedec, neuroimunológ a proteinový biochemik), ktorého vášňou je káva a porozumenie metabolickým dráham hlavnej účinnej látky v praženej káve - kofeínu.

Cafézia je pripravovaná len z najkvalitnejších organických fair trade Arabica zŕn v Heritage Coffee pražiarní v London, Ontário v Kanade – moderným pražiacim zariadením prevádzkovaným pod profesionálnym a skúseným dohľadom jeho COO Brianom Martellom.

Expertíza spoločnosti Heritage Coffee spočívá v dovoze zelených, kvalitných kávových plodov z celého sveta a pražení vynikajúcich zmesí až k dokonalosti. Heritage Coffee vyniká pri výrobe konzistentnej praženej kávy metódou just-in-time s dôrazom na kvalitu, ktorú zaisťuje ich najnovšie laboratórium.

Naľavo: Dr. Tomáš Dobránsky, napravo Brian Martell

Čo je vlastne v Cafézii?

Cafézia obsahuje rovnaké byliny, ktoré sa využívali v ajurvédskej medicíne na udržanie zdravia po tisíce rokov.

Tieto byliny v kombinácii s antioxidačnými vlastnosťami kávy zvyšujú pôžitok z jej pitia zároveň poskytujú silnú podporu pre imunitný systém. 

Cafézia je zložená zo zmesi vysoko pestovaných Arabica zŕn, čerstvo pražených v malých dávkach, aby si káva zachovala sviežosť a obohatila svoju chuť.

Táto zmes organickej Fair trade kávy je doplnená o malé množstvo najkvalitnejších bylín, ktoré prinášajú osviežujúcu a zdraviu prospešnú zmenu v jednom z najstarších a najobľúbenějších nápojov: káve!

Kofeín, hlavná zložka praženej kávy, má niekoľko účinkov na fyziológiu človeka.

Krátkodobé priaznivé účinky zahŕňajú zvýšenie dopamínu (neurologický transmiter, ktorý aktivuje centrum potešenia v odpovedajúcich častiach mozgu), čo zvyšuje duševnú a fyzickú aktivitu.

Cafézia tmavé praženie

Antioxidačné vlastnosti kávy môžu byť užitočné pri chorobách, kde je patológia spojená s nadprodukciou voľných oxidačných radikálov, ako je rakovina a mŕtvica.

Káva je rovnako spojená s výskumom mnohých chorôb súvisiacich s mozgom, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Niektorí ľudia však zistili, že kofeín z dlhodobého hľadiska spôsobuje únavu, bolesti hlavy alebo podráždenosť v dôsledku následného zníženia dopamínu, po počiatočnom uvolnení v tkanivách.

Naviac kofeín, taktiež i ďalšie prirodzene vyskytujúce sa kyseliny pri procese praženia kávy, môžu spôsobovať nevoľnosť, arytmiu srdca alebo aj potenie.

Byliny v Cafézii

Lipkavec

Charakteristickou vlastnosťou Lipkavca je mierny močopudný účinok s pozitívnym vlyvom na čistenie krvi a lymfatického systému.

Pripisuje sa mu preto detoxikačný účinok na ľudský organizmus, ktorý rovnako súvisí aj s pozitívnymi prejavmi na koži, močových cestách a lymfatických uzlinách.

Bylinkári túto bylinu používajú k zníženiu krvného tlaku a telesnej teploty.

Lipkavec zmierňuje zápaly mandlí, pečene, vaječníkov a potláča artritické bolesti.

Naviac stimuluje funkciu pečene a zlepšuje metabolizmus a vstrebávanie živín.

Yerba Maté

Yerba maté sa celosvetovo používa na chudnutie, prostredníctvom podpory trávenia a zvyšovaním lipolytických vlastností, ktoré rozkladajú mastné kyseliny.

Aplikuje sa taktiež pri fyzickej a mentálnej únave, depresiách, reumatických bolestiach a bolestiach hlavy vyvolaných únavou alebo prepracovanosťou.

Yerba maté obsahuje prvky ako draslík, horčík a mangán.

Pravidelní užívatelia uvádzajú duševný stav bdelosti, sústredenosti a ostražitosti, bez následných nepriaznivých reakcií organizmu, ktoré sú bežne pozorovateľné pri ostatných stimulantoch (úzkosť, búšenie srdca, potenie, hnačka).

Yzop

Silný čaj z listov a kvetov yzopu sa aplikuje pri zahlienení priedušiek, nosa, krku a ku zmierneniu zápalu horných dýchacích ciest.

Externe sa využíva k aplikácii na modriny, ku zmierneniu opuchu a začervenania.

Esenciálny yzopový olej zvyšuje mentálnu koncentráciu a pôsobí ako nervové tonikum, vhodné na podporu liečby nervovej vyčerpanosti, úzkosti a depresie.

Certifikácia

Sme súčasťou medzinárodnej inštitúcie preferujúcej spravodlivý obchod a naše kávové zrná aj byliny sú pestované ekologickým spôsobom. Cafézia sa pýši certifikáciou Fairtrade a EU Organic.

FAIRTRADE

Známka FAIRTRADE označuje výrobky, ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy nastavené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International.

Zákazníkov informuje o tom, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu, ktorá pokrýva náklady na udržateľnosť ich pestovania.

Nákupom výrobkov s označením FAIRTRADE tak zákazníci prispievajú k zlepšovaniu životných podmienok drobných pestovateľov v krajinách globálneho juhu (tzv. rozvojových krajín).

EU ORGANIC LOGO

BIO logo EU dáva produktom koherentnú vizuálnu identitu BIO produktov vyrobených v Európskej Únii. 

To umožňuje spotrebiteľom lepšie rozpoznať BIO produkty a pomáha pestovateľom ponúkať ich v celom rozsahu územia EÚ.

Inšpekčnú činnosť a certifikáciu vykonáva spoločnosť EKO-Kontrol SK, s.r.o (SK-BIO-004)  v súlade s platnou legislatívou. 

Nákupný košík